Vyberte stránku

Lekce č. 2

Malá abeceda

Pro začátečníka je v abecedě písmenek víc než dost. Ale nebojte, společně to určitě zvládneme. Připravte se na to, že spousta z nich se bude psát jinak, než znáte ze školy. Zpravidla chceme, aby ta písmenka byla zdobnější, a tak jim přidáváme různé kličky navíc.

Technika

Pořád platí, co jsme se naučili v předchozí lekci – nahoru tenká a dolů tlustá. A nadále platí mé doporučení, že si tuto poučku máte při psaní opakovat.

Tahy a tempo psaní

V předchozí lekci jsme natrénovali základní tahy, které se nám teď budou hodit. Písmenka totiž píšeme pomalu a postupně, tah po tahu. Soustřeďte se na každý jednotlivý tah a pište pomalu a klidně.

TIP 1: Pamatujte na správné držení brushpenu! Vysoko 🙂
TIP 2: Na začátku řádků v písance a v tréninkových listech je malé číslo a to vám napovídá na kolik tahů to dané písmenko napíšete.

Jak vznikají písmenka

Procvičené základní tahy z minulých lekcí na sebe nyní začneme napojovat. Snažíme se psát zvolna a tah po tahu – jen tak se můžeme pečlivě věnovat každé čáře. Většina písmenek se píše na víc jak na jeden tah, a proto se nám budou právě již naučené základy hodit. Ve videu vám detailně ukážu, jak jednotlivá písmenka vznikají. Níže si můžete prohlédnout malý tahák.

Pár pravidel pro trénink malé abecedy:

1. Dbejte na správné držení brushpenu nebo tužky.
2. Dopřejte si dostatek místa pro psaní, hodně světla a hlavně klid.
3. Pište pomalu, tah po tahu.
4. Při psaní tahy vždy dotahujte k linkám.

V písance jsem si pro vás připravila zdobnější abecedu, než tu kterou vidíte v tréninkových listech vedle.

Pracovní list na procvičování malé abecedy ke stažení

Pracovní list na procvičování základních tahů tužkou ke stažení

Jak pokračovat v tréninku?

Pořád platí… Opakování, matka moudrosti.

Doporučuji opět poctivě trénovat každé písmenko tak, jak vidíte ve videu. A jestli chcete mít náskok na třetí lekci, kde už budeme psát slova, zkuste jednoduché mezikrok. Stačí písmenka spojovat do dvojic, jak vidíte na videu. Je to jednoduché a rychlé cvičení, kterému říkám „dvě mouchy jednou ranou.“ 1. Procvičíte spoustu písmenek z abecedy a za 2. trénujete na psaní slov.
A nezapomínejte sdílet své úspěchy a radost z krasopsaní s ostatními pod hashtagem #psanijehrani a #skolakaligrafie.

Pokračovat na další lekci