Vyberte stránku

Lekce č. 1

Technika a základní tahy

Právě jste vykročili na cestu za poznáním moderní kaligrafie. Bude to cesta úžasná, během které se naučíte trpělivosti, vylepšíte svůj rukopis, ovládnete krasopis a budete neustále rozvíjet svou kreativitu.

Technika je základ

Krasopis brushpenem je hlavně o tlaku. Rozdílný tlak vaší ruky na špičku fixu vytváří silné a tenké linie písma. Nebojte se na štětcový hrot zatlačit. Čím větší tlak, tím silnější čára a výraznější kaligrafický efekt.

Pište plynule, tlak přidávejte postupně od 0% do 100%. Základní praktické pravidlo zní, že tlak uplatňujeme při tazích směrem dolů, zatímco směrem nahoru jemně kloužeme po papíru a tvoříme tenkou linku.

Pozice těla je také velmi důležitá. Proto dbejte na to, ať se nad stolem nehrbíte a máte dostatek světla.

TIP: Než se vám technika dostane pod kůži, doporučuji si v duchu neustále opakovat: nahoru tenká, dolů silná. Protože na začátku musí hlava připomínat ruce, co má dělat. Ale nebojte, častým tréninkem si správnou techniku zafixujete a ten tichý hlásek v hlavě budete moci vypnout.

 

Tahy

Kaligrafie není kouzlo, ale řemeslo jako každé jiné. Proto vyžaduje intenzivní cvičení a trénink. Snažte se krasopsát kdykoliv budete mít chvíli čas a hlavně chuť. Stačí krátké časové úseky, například 15 minut u odpolední kávy.
Nejprve natrénujte sedm základních tahů, ze kterých se pak v malých obměnách skládá celá abeceda.

Jak správně držet brushpen?

Pro dobrý výsledek je důležité správné držení brushpenu. Zpravidla platí, že brushpen byste měli držet výše než jste zvyklí u běžných psacích potřeb. Díky správnému držení fixu se vám budou dobře tvořit tenké a silné linie písma a hrot fixu se nebude tolik opotřebovávat.

Podívejte se na video níže. Názorně vám ukážu jak pracovat s písankou, pracovními listy i s papírem a tužkou. Pohodlně se usaďte, jdeme na to!

Pár pravidel pro trénink základních tahů:

1. Dbejte na správné držení brushpenu nebo tužky.

2. Dopřejte si dostatek místa pro psaní, hodně světla a hlavně klid.

3.Pište pomalu, začátky v kaligrafii jsou o trpělivosti. Zatněte zuby a vydržte to. Při pomalém psaní se vám bude na začátku ruka třást, takže tenká linie nebude tak plynulá, jak byste si přáli, ale trénink a opakování vše zlepší. Dostaví se jistota a třes se vytratí. Rychlost vám určitě na začátku nepomůže.

V písance nalistujte první kapitolu, základní tahy máte předepsané v jednotlivých řádcích

Pracovní list na procvičování základních tahů brushpenem ke stažení

Pracovní list na procvičování základních tahů tužkou ke stažení

Jak pokračovat v tréninku?

Opakování, matka moudrosti.

Tak to v kaligrafii platí! A i když trénink základních tahů není to nejzábavnější, co vám může kaligrafie nabídnout, vytrvejte a pamatujte na to, že při tomto tréninku cvičíte techniku psaní, pracujete na správné proporci písma a zdokonalujete se v ovládání brushpenu.

Takže moje doporučení zní – každý z těch základních tahů zopakovat aspoň 50x.

A nezapomínejte sdílet své úspěchy a radost z krasopsaní s ostatními pod hashtagem #psanijehrani a #skolakaligrafie.

Pokračovat na další lekci