Vyberte stránku

Lekce č. 0

Pomůcky aneb co potřebuji, než se do toho spolu pustíme

Než se spolu pustíme do tréninku moderní kaligrafie, musíme se domluvit, čím budeme psát. Bez papíru a nějaké té psací pomůcky se to neobejde. A pro lepší přehlednost jsem si „vás účastníky“ rozdělila do tří skupin, sami zhodnoťte, kam patříte.

1. Nováček

Obdivujete umění kaligrafů na sociálních sítích, rádi tvoříte a jste pevně odhodlaní krasopsaní také ovládnout. Celý program online školy je zcela zdarma. Ale jestli vám můžu pro začátek poradit, nejlíp se vám bude začínat s písankou moderní kaligrafie, která vám se vším pomůže. Pokud ji ještě nemáte, budu ráda, když si ji koupíte u mě na e-shopu.

2. Věčný začátečník 

Párkrát už jste zkoušeli krasopsát podle knížky nebo internetu, ale nějak to není pořád ono, a nebo si rádi zopakujete základy. Už doma máte pár písanek a knížek. Předpokládám, že i nějaký ten brushpen se u vás najde. Nic nám tedy nebrání spolu hned začít opakovat a trénovat.

3. Objevitel

Nevíte, o čem je kaligrafie, ani jste se o ni dosud nijak zvlášť nezajímali, nicméně jste zvědaví, máte čas a chuť to zkusit. Nechce se vám prozatím investovat do písanky a brushpenu? Nevadí! Začátky budou sice trošku obtížnější, ale zkusíme to spolu a uvidíte, jestli se pro kaligrafii nadchnete. Zatím vám dobře poslouží měkká tužka nebo pastelka.

Teď se dostáváme k povídání o pomůckách

Proč brushpen?

Pro moderní kaligrafii je charakteristické střídání tenké a tlusté čáry v textu. S tím nám pomáhá brushpen neboli fix se štětcovým hrotem.

Pro písmo, které je v současnosti tak oblíbené a my ho budeme trénovat, potřebujeme psací nástroj, který má v ideálním případě ostrou špičku a zároveň je hrot pružný. Proto je brushpen nejlepší a nejoblíbenější. Dobře nám poslouží i kulatý štětec a inkoust nebo měkká tužka. Tužka sice nemá pružný hrot, ale při změně tlaku se mění i intenzita čar.

Jak vybrat brushpen?

Když už máte mou písanku, pak vám spolu s ní přišel i brushpen. Pokud vybíráte z vlastních zásob, nejlepší pro začátek bude brushpen se střední velikostí hrotu.

Materiály k tréninku kaligrafie jsem připravila pro následující brushpeny:
PITT Artist pen Faber-Castell
Brushpen Mangaka Medium
Brushpen Koi
ABT dual pen od Tombow
Artist Brush od Marvy Uchida

Jak je důležitá tvrdost hrotu?

U brushpenů se můžeme setkat s několika úrovněmi tvrdosti hrotu. Jednoduché pravidlo zní, že čím tvrdší hrot brushpen má, tím lépe se s ním píše začátečníkům. Pokud vám můžu poradit, na začátek se vyhněte tzv. Real nebo Soft brushům. Jsou to ty nejměkčí brushpeny, jejich hrot je tvořený jednotlivými vlákny, podobně jako známe z běžného štětce, který jsme používali ve škole na hodinách výtvarné výchovy. Tyto brushpeny jsou velmi měkké a vyžadují dokonalé ovládání techniky, aby byla čára hezky rovná a plynulá.  Proto jsou vhodné pro pokročilejší kaligrafy.

Velikost hrotu

Velikost textu, který krasopíšete, musíte vždy přizpůsobit velikosti hrotu brushpenu.

Nemám brushpen…

Jak už jsem psala, nevadí. Stačí, když naleznete nějakou měkkou tužku nebo pastelku.

A ještě nám chybí papír

Budu se opakovat, ale když máte písanku, tak nic víc nepotřebujete. Pokud chcete trénovat hodně, pak si můžete pořídit blok, který je speciálně předlinkovaný pro trénink moderní kaligrafie, a nebo vám stačí jakýkoliv hladký papír. Důležité je, aby byl papír skutečně hladký, chceme, aby hrot brushpenu plynule klouzal po papíře. Tak se nám bude psát nejpohodlněji. Na povrchu papíru by neměly být „chloupky“, ani by neměl mít výraznou texturu. Na „chlupatých“ papírech se vám budou brushpeny rozpíjet.

Tip! Já ráda trénuji na pouzák.

Teď už byste měli vědět vše potřebné o brushpenech a papíru.
A ať už máte připravenou písanku nebo papír a pastelku, můžeme začít.

Pokračovat na další lekci